DS253VG-120
Part Number: 3959
DS253VG-120
Network
120/208 V 3-phase
AC system
TNC
Nominal line voltage
Un
120 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
150 Vac
IL
100 A
UT
180 Vac withstand
UT
230 Vac withstand
Itotal
75 kA
Uoc
20 kV
Withstand on overvoltages IEEE C62.41.1
20 kV
Connection mode(s)
L/PE
Protection mode(s)
Common mode
Up-in
0.7 kV
Protection level L/PE
@ In (8/20µs)
Up L/PE
1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
SPD configuration
3-phase
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C