DS252VG-120/G
Part Number: 3960
DS252VG-120/G
Network
120 V single-phase
AC system
TT-TN
Nominal line voltage
Un
120 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
150 Vac
IL
100 A
UT
180 Vac withstand
UT
230 Vac withstand
Temporary Over Voltage N/PE (TOV HT)
1200 V/300A/200 ms withstand
Itotal
50 kA
Uoc
20 kV
Withstand on overvoltages IEEE C62.41.1
20 kV
Connection mode(s)
L/N and N/PE
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Up-in
0.7 kV
Protection level L/N
@ In (8/20µs)
Up L/N
1 kV
Protection level N/PE
Up N/PE
1.5 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
SPD configuration
Single phase
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C