DS240S-95DC
Part Number: 310311
DS240S-95DC
Availability:
Available within 3 weeks
  • Discover our latest innovation : the DDC40CS-20-125
  • DC power surge protector
  • 95 Vdc
Network
DC or PV network 95Vdc
Nominal DC voltage
Un-dc
95 Vdc
Nominal PV voltage
Uocstc
95 Vdc
Max. AC operating voltage
Uc
95 Vac
Max. PV operating voltage
Ucpv
125 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
125 Vdc
Max. load current @25°C
IL
50 A
Ipe
< 0.2 mA
Ic
< 0.1 mA
Icpv
< 0.1 mA
Iscpv
1000 A
Connection mode(s)
+/-/PE
Protection mode(s)
Common mode
Protection level +/PE (-/PE)
@ In (8/20µs)
Up
450 V
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Spare module(s)
DSM240-95DC
Back-up protection device
Fuses type gG - 20A