DS240S-75DC
Part Number: 310611
DS240S-75DC
Availability:
Available within 3 weeks
  • Discover our latest innovation : the DDC40CS-20-100
  • DC power surge protector
  • 75 Vdc
Network
DC or PV network 75Vdc
Nominal DC voltage
Un-dc
75 Vdc
Nominal PV voltage
Uocstc
75 Vdc
Max. AC operating voltage
Uc
75 Vac
Max. PV operating voltage
Ucpv
100 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
100 Vdc
Max. load current @25°C
IL
50 A
Ipe
< 0.2 mA
Ic
< 0.1 mA
Icpv
< 0.1 mA
Iscpv
1000 A
Connection mode(s)
+/-/PE
Protection mode(s)
Common mode
Protection level +/PE (-/PE)
@ In (8/20µs)
Up
390 V
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Spare module(s)
DSM240-75DC
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
cRUus
Back-up protection device
Fuses type gG - 20A