DS240S-350DC
Part Number: 310911
DS240S-350DC
Availability:
Available within 3 weeks
  • Discover our latest innovation : the DDC40CS-20-460
  • DC power surge protector
  • 350 Vdc
Network
DC or PV network 350Vdc
Nominal DC voltage
Un-dc
350 Vdc
Nominal PV voltage
Uocstc
350 Vdc
Max. AC operating voltage
Uc
350 Vac
Max. PV operating voltage
Ucpv
460 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
460 Vdc
Max. load current @25°C
IL
50 A
Ipe
< 0.2 mA
Ic
< 0.1 mA
Icpv
< 0.1 mA
Iscpv
1000 A
Connection mode(s)
+/PE and -/PE
Protection mode(s)
Common mode
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
1400V
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Spare module(s)
DSM240-350DC
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
cRUus
Back-up protection device
Fuses type gG - 20A