DS240S-110DC
Part Number: 310711
DS240S-110DC
Availability:
Available within 3 weeks
  • Discover our latest innovation : the DDC40CS-20-150
  • DC power surge protector
  • 110 Vdc
  • Compact design
  • Imax: 40 kA
  • Pluggable module
  • Remote signaling
  • Very low Up protection level
SPD type
IEC
2
Network
DC or PV network 110Vdc
Nominal DC voltage
Un-dc
110 Vdc
Nominal PV voltage
Uocstc
110 Vdc
Max. AC operating voltage
Uc
115 Vac
Max. PV operating voltage
Ucpv
150 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
150 Vdc
Max. load current @25°C
IL
50 A
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
< 0.2 mA
Operating current
Continious current at Uc
Ic
< 0.1 mA
PV Permanent Operating current
Current consumption at Ucpv
Icpv
< 0.1 mA
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
Imax
40 kA
Total Maximum discharge current
max. total withstand @ 8/20 µs
Imax Total
80 kA
Current withstand short circuit PV
Iscpv
1000 A
Connection mode(s)
+/-/PE
Protection mode(s)
Common mode
Protection level +/PE (-/PE)
@ In (8/20µs)
Up
500 V
Technology
MOV
SPD configuration
2-poles
Connection to Network
By screw terminals: 1.5-10mm² (actives wires) and 2.5-25mm² (ground)
Format
Plug-in modular box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Outdoor application
No
Failsafe mode
Disconnection from DC network
Disconnection indicator
2 mechanical indicators
Spare module(s)
DSM240-110DC
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Dimensions
See diagram
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
TUV
Environmental standards
EU RoHS
Thermal disconnector
Internal
Back-up protection device
Fuses type gG - 20A