DLATS1-48D3/R
Part Number: 6417044
DLATS1-48D3/R
Availability:
Available within 3 weeks
DLA surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Network
ISDN, 48 V line
Nominal line voltage
Un
48 V
Max. DC operating voltage
Uc
53 Vdc
Max. frequency
f max.
3 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
70 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
70 V
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Connection to Network
Spring terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C