DLATS1-170/R
Part Number: 6417054
DLATS1-170/R
DLA surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Network
RTC, ADSL2, VDSL2
Nominal line voltage
Un
150 V
Max. DC operating voltage
Uc
170 Vdc
Max. frequency
f max.
10 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
220 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
220 V
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Connection to Network
Spring terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C