DLATS1-170
Part Number: 6415051
DLATS1-170
  • 1-pairdataline/telecom surge protection
  • Local and Remote signaling of SPD status
  • DIN rail mounting, Screw connect status
  • Plug-in module
  • 1 monitoring module + SPD modules (up to 48) + bus
  • Discharge current Imax/In: 20 kA /5kA
  • Complies with IEC/EN 61643-21 and UL497B
DLA surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Network
RTC, ADSL2, VDSL2
Nominal line voltage
Un
150 V
Max. DC operating voltage
Uc
170 Vdc
Max. frequency
f max.
10 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
5 kA
Nominal Discharge Current, X-C (Line/Earth)
8/20µs Test x 10 - C2 Category
In L/PE
5 kA
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
220 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
220 V
Impulse current
D1 (10/350μs), 2 applications, X-C (Line/Earth)
Iimp
Line/Line Nominal discharge current
C2 Category
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Network type
Data Communication
Technology
GDT+Clamping diode+PTC (thermal resistor) + Resistor
SPD configuration
1-pair+shielded
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Format
Plug-in DIN box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C