DLAWTS1-48D3
Part Number: 6421041
DLAWTS1-48D3
  • Surge protection for 1-pair
  • Pluggable protection module
  • Optical fault indication
  • Remote signalling (DLAWTS1-48DC required for power supply)
  • Indirect shield connection
  • Indirect earthing
  • Signal interruption when module is disconnected
  • Conforms to IEC 61643-21, VDE 0845-3-1 and UL497B
The surge protection devices of the DLAWTS series protect I&C, telecommunication and data technology systems against lightning effects and overvoltages. These surge protectors have been developed for the protection of one twin wire and can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 170 V and transmission rates up to 10 Mbps. The electrical circuitry of the DLAS consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. Earthing is simply done via the top-hat rail. When the plug-in module is disconnected, the transmission signal is interrupted. Error signalling is via a visual display and remote signalling.
Network
ISDN, 48 V line
Nominal line voltage
Un
48 V
Max. DC operating voltage
Uc
53 Vdc
Max. frequency
f max.
3 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
5 kA
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
70 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
70 V
Max. capacitance
C
< 50 pF
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Network type
Data Communication
Technology
GDT+Clamping diode+PTC (thermal resistor) + Resistor
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C