DLAWTS1-12D3/R
Part Number: 6421024
DLAWTS1-12D3/R
  • Surge protection for 1-pair
  • Pluggable protection module
  • Optical fault indication
  • Remote signalling (DLAWTS1-48DC required for power supply)
  • Indirect shield connection
  • Indirect earthing
  • Signal interruption when module is disconnected
  • Conforms to IEC 61643-21, VDE 0845-3-1 and UL497B
The surge protection devices of the DLAWTS series protect I&C, telecommunication and data technology systems against lightning effects and overvoltages. These surge protectors have been developed for the protection of one twin wire and can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 170 V and transmission rates up to 10 Mbps. The electrical circuitry of the DLAS consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. Earthing is simply done via the top-hat rail. When the plug-in module is disconnected, the transmission signal is interrupted. Error signalling is via a visual display and remote signalling.
Network
RS232, RS485
Nominal line voltage
Un
12 V
Max. DC operating voltage
Uc
15 Vdc
Max. frequency
f max.
3 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
5 kA
Nominal Discharge Current, X-C (Line/Earth)
8/20µs Test x 10 - C2 Category
In L/PE
5 kA
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
30 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
30 V
Max. capacitance
C
< 50 pF
Impulse current
D1 (10/350μs), 2 applications, X-C (Line/Earth)
Iimp
Line/Line Nominal discharge current
C2 Category
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Network type
Data Communication
Technology
GDT+Clamping diode+PTC (thermal resistor) + Resistor
SPD configuration
1-pair+shielded
Connection to Network
Spring terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Format
Plug-in DIN box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C