DLAW-48D3
Part Number: 640804
DLAW-48D3
  • Din rail plug-in surge protector
  • 1-pair
  • Un: 6 V
  • Shield wire protection
  • Plug-out with line cut-off
  • IEC 61643-21 compliance
  • UL497B
DLA surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. D3 types aim to realize fine protection and D2 types is specific for floating application. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Select another reference:
Network
ISDN, 48 V line
Nominal line voltage
Un
48 V
Max. DC operating voltage
Uc
53 Vdc
Cut-off frequency
-3dB, 100 ohm system
f max.
> 115 MHz
Cut-off frequency
-1dB, 100 ohm system
f max.
> 50 MHz
Max. load current @25°C
IL
300 mA
20 kA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
70 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
70 V
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Disconnection
Specific version with line cut-off in case of removal plug-in module
Technology
GDT+TVS diode
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C