DLAS1-12D3/R
Part Number: 6415024
DLAS1-12D3/R
Availability:
Available within 3 weeks
  • 1-pair Pluggable SPD for dataline
  • Visual indicator in failsafe behaviour
  • Without line cut-off
  • Line voltage 12 Vdc
  • Din rail mounting, spring contact
  • IEC/EN 61643-21 and UL497B compliance
DLAS1 surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Network
RS232 - RS485
Nominal line voltage
Un
12 V
Max. DC operating voltage
Uc
15 Vdc
Max. frequency
f max.
3 MHz
Max. load current @25°C
IL
300 mA
20 kA
Nominal Discharge Current, X-C (Line/Earth)
8/20µs Test x 10 - C2 Category
In L/PE
5 kA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
30 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
30 V
5 kA
Line/Line Nominal discharge current
C2 Category
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Network type
Data Communication
Technology
GDT+Clamping diode+PTC (thermal resistor) + Resistor
SPD configuration
1-pair+shielded
Connection to Network
By spring contact terminal: 0.5-4 mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C