DLA2-12D3
Part Number: 640211
DLA2-12D3
Availability:
Available within 3 weeks
  • Din rail plug-in surge protector
  • 2-pair
  • Un: 12 V
  • Shield wire protection
  • Plug-out without line cut-off
  • IEC 61643-21 compliance
  • UL497B
DLA protect I&C, telecommunication equipment and data technology systems from lightning effects and surges. Designed for DIN rail mounting, these surge protectors can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 170 V and transmission rates up to 10 Mbit/s and protect one (DLA) to two (DLA2) pairs with a plug-in protection module. The electrical circuit of the DLA consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response behaviour. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. The earthing connection is conveniently made via the top-hat rail. When the plug-in module is unplugged, the transmission signal is not interrupted. Special versions: DLAH are protective devices for applications with higher current values, operating current for connected operating devices up to 2.4 A. DLAW is a version which interrupts the signal transmission when the protection module is pulled out. D3 types aim to realize fine protection and D2 types is specific for floating applicaiton.
Network
RS232, RS485
Nominal line voltage
Un
12 V
Max. DC operating voltage
Uc
15 Vdc
Cut-off frequency
-3dB, 100 ohm system
f max.
> 115 MHz
Cut-off frequency
-1dB, 100 ohm system
f max.
> 50 MHz
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
5 kA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
30 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
650 V
Impulse current
D1 (10/350μs), 2 applications, X-C (Line/Earth)
Iimp
5 kA
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Technology
GDT+TVS diode
SPD configuration
2-pairs+shielded
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Format
Plug-in DIN box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Housing material
Thermoplastic UL94 V-0
Operating and storage temperature
-40/+85°C