DLA2-24D3
Part Number: 640311
DLA2-24D3
Availability:
Available within 3 weeks
  • Din rail plug-in surge protector
  • 2-pair
  • Un: 24 V
  • Shield wire protection
  • Without line cut-off
  • IEC 61643-21 compliance
  • UL497B
DLA protect I&C, telecommunication equipment and data technology systems from lightning effects and surges. Designed for DIN rail mounting, these surge protectors can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 170 V and transmission rates up to 10 Mbit/s and protect one (DLA) to two (DLA2) pairs with a plug-in protection module. The electrical circuit of the DLA consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response behaviour. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. The earthing connection is conveniently made via the top-hat rail. When the plug-in module is unplugged, the transmission signal is not interrupted. Special versions: DLAH are protective devices for applications with higher current values, operating current for connected operating devices up to 2.4 A. DLAW is a version which interrupts the signal transmission when the protection module is pulled out. D3 types aim to realize fine protection and D2 types is specific for floating applicaiton.
Network
4-20mA, Liaison 24V
Nominal line voltage
Un
24 V
Max. DC operating voltage
Uc
28 Vdc
Cut-off frequency
-3dB, 100 ohm system
f max.
> 115 MHz
Cut-off frequency
-1dB, 100 ohm system
f max.
> 50 MHz
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
5 kA
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
40 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
650 V
5 kA
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
SPD configuration
2-pairs+shielded
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.5-2.5mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Housing material
Thermoplastic UL94 V-0
Operating and storage temperature
-40/+85°C