MSP-VM24/R
Part Number: 420412
MSP-VM24/R
  • Security camera surge protector
  • AC + Cat.5 (connector RJ45)
  • Compact aluminium housing
  • Rail DIN mounting or plate
MSP-VMxx-R surge protectors were designed to protect video surveillance systems against transient overvoltages generated by lightning or industrial environment. These devices protect, in a single compact housing, all the lines connected to the system: power supply (230Vac, 24Vdc, 12Vdc or 120 Vac), dataline (6 or 8 Vdc). This compact configuration allows a fast installation in a small footprint.
SPD type
IEC
2+3
Network
4 pairs Ethernet 100 Base-TX
Network
24 Vac/Vdc
Nominal line voltage
Un
24 Vac/Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
30 Vac/Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
8 Vdc
Max. frequency
f max.
125 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Insertion loss
< 1dB
Max. load current @25°C
IL
5 A
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Operating current
Continious current at Uc
Ic
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
5 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
5 kA
Max. discharge current
Imax
10 kA
Nominal discharge current
C2 Category
In
2.5 kA
C2 Category
2.5 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Uoc
10 kV / 5 kA
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
20 V
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
20 V
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
220 V
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
220 V
Protection level L/N
Up L/N
20 V
Protection level L/N
Up L/N
20 V
Protection level L/PE
Up L/PE
20 V
Protection level L/PE
Up L/PE
20 V
Network type
POE Network
Technology
MOV+GDT
Connection to Network
By screw terminals: 2.5mm² max.
Format
DIN rail or flange
Mounting
DIN rail or plate (flange)
Housing material
Anodized aluminum
Operating temperature
Tu
-40/+85°C