DAC50-10-150
Part Number: 821110111
DAC50-10-150
Availability:
Available within 3 weeks
  • Type 2 AC multipolar surge protector
  • In: 20 kA
  • Imax: 50 kA
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling option
  • EN 61643-11, IEC 61643-11 certified
Select another reference:
SPD type
IEC
2
Network
230/400 V 3-phase
AC system
TNC
Nominal line voltage
Un
230 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
150 Vac
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
180 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
230 Vac disconnection
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
< 1 mA
Operating current
Continious current at Uc
Ic
0.5 mA
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
Imax
50 kA
Connection mode(s)
L/PE
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
0.9 kV
Residual voltage at 5 kA
@ 5 kA (8/20µs)
Up-5kA
0.6 kV
Protection level L/PE
@ In (8/20µs)
Up L/PE
1.25 kV
Residual voltage at 10 kA
@ 8/20µs
Up-10kA
1.1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
Network type
AC
Technology
MOV
SPD configuration
Single phase
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² (35mm² rigid)
Format
Plug-in modular box
Plugable
Yes
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Ingress Protection rating
IP20 (NEMA 2)
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
1 mechanical indicator - Red/Green
Spare module(s)
MDAC50-150
Remote signaling of disconnection
option DAC50S-10-150 : output on changeover contact
Dimensions
See diagram - 1TE (EN43880)
Weight
0.098 kg
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11
Certification
OVE
Environmental standards
EU RoHS
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
50 A min. - 125 A max. - Fuses Type gG