DAC50-10-275
Part Number: 821110211
DAC50-10-275
Availability:
Available within 3 weeks
  • Type 2 AC multipolar surge protector
  • In: 20 kA
  • Imax: 50 kA
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling option
  • EN 61643-11, IEC 61643-11 certified
Select another reference:
SPD type
IEC
2
Network
230/400 V 3-phase
AC system
TNC
Nominal line voltage
Un
230 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
275 Vac
UT
335 Vac withstand
UT
440 Vac disconnection
Ipe
< 1 mA
Operating current
Continious current at Uc
Ic
0.5 mA
Connection mode(s)
L/PE
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
1.25 kV
Residual voltage at 5 kA
@ 5 kA (8/20µs)
Up-5kA
1 kV
Up L/PE
1.25 kV
Residual voltage at 10 kA
@ 8/20µs
Up-10kA
1.1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
Technology
MOV
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² (35mm² rigid)
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Ingress Protection rating
IP20 (NEMA 2)
Disconnection indicator
1 mechanical indicator - Red/Green
Spare module(s)
MDAC50-275
Remote signaling of disconnection
option DAC50S-10-275 : output on changeover contact
Dimensions
See diagram - 1TE (EN43880)
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11
Certification
OVE
Back-up protection device
50 A min. - 125 A max. - Fuses Type gG