DLC-12D3G
Part Number: 641192
DLC-12D3G
  • High speed data transmission
  • Common mode and differential mode protection
  • Data lines, including those isolated from Earth
  • Compact DIN rail enclosure, high density protection
  • Protection of shield wire
  • Location and test categories: D1, C2, C3
  • IEC 61643-21 compliance
Network
RS232, RS485
Nominal line voltage
Un
12 V
Max. DC operating voltage
Uc
15 Vdc
Max. frequency
f max.
50 MHz
Cut-off frequency
-3dB, 100 ohm system
f max.
> 100 MHz
Cut-off frequency
-1dB, 100 ohm system
> 45 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
750 mA
20 kA
Nominal Discharge Current, X-C (Line/Earth)
8/20µs Test x 10 - C2 Category
In L/PE
10 kA
Line inductance (± 10 %)
non
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
40 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
650 V
Impulse current
2 x 10/350µs Test - D1 Category
Iimp
2.0 kA
Line/Line Nominal discharge current
C2 Category
In L/L
10 kA
Line resistance (± 10%)
1.2 Ohm
Network type
Data Communication
Technology
GDT+TVS diode
SPD configuration
1-pair+shielded
Connection to Network
By spring terminal - max. cross section 2.5mm² / AWG 13 (solid or stranded)
Compact
Yes
Format
DIN box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C