DLAWS1-24D3
Part Number: 6419031
DLAWS1-24D3
  • 1-pair Surge protection
  • Pluggable protection module
  • Optical fault indication
  • Indirect shield connection
  • Visual indicator in failsafe behaviour
  • Indirect earthing
  • Current circuit disconnection when module is unplugged
  • Conforms to IEC 61643-21, VDE 0845-3-1 and UL497B
The surge protection devices of the DLAWS1 series protect I&C, telecommunication and data technology systems against lightning effects and overvoltages. These surge protectors were developed for the protection of one twin wire and can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 48 V and transmission rates of up to 10 Mbps. The electrical circuitry of the DLAS consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. Earthing is simply done via the top-hat rail. When the plug-in module is disconnected, the transmission signal is interrupted. Error signalling is via an optical display.
Select another reference:
Network
4-20mA, Liaison 24V
Nominal line voltage
Un
24 V
Max. DC operating voltage
Uc
28 Vdc
Max. frequency
f max.
3 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Max. load current @25°C
IL
300 mA
Nominal discharge current
C2 Category
In
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
40 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
40 V
In L/L
Line resistance (± 10%)
4.7 Ohm
Disconnection
Specific version with line cut-off in case of removal plug-in module
Technology
GDT+Clamping diode+PTC (thermal resistor) + Resistor
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C