DS41S-400
Part Number: 3314111
DS41S-400
Availability:
Available within 3 weeks
  • Discover our latest innovation : the DAC50S-10-440
  • Type 2 AC Multipolar surge protector
  • In: 20 kA
  • Imax total: 40 kA
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling
  • EN 61643-11, IEC 61643-11, UL1449 ed.5 compliance
Select another reference:
Network
230/400 V
Nominal line voltage
Un
400 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
440 Vac
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
580 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
770 Vac disconnection
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
< 0.5 mA
Operating current
Continious current at Uc
Ic
0.5 mA
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
20 kA
Connection mode(s)
L/N or N/PE
Residual voltage at 5 kA
@ 5 kA (8/20µs)
Up-5kA
1.3 kV
Residual voltage at 10 kA
@ 8/20µs
Up-10kA
1.5 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
25 000 A
SPD configuration
Single phase
Format
Plug-in modular box
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
1 mechanical indicator
Spare module(s)
DSM40-400
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Certification
CSA / UL Listed
Environmental standards
EU RoHS
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
Fuses type gG - 50 A