DS41S-1000/WD
Part Number: 4629212125
DS41S-1000/WD
  • Type 2 AC surge protector
  • In: 15 kA
  • Imax total: 30 kA
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling
  • NF EN 61643-11, IEC 61643-11 compliance
Used mainly for wind turbines 3- phase networks at the generator and convertor. This type contain 2 MOV modules DSM40-1000/WD in series, mainly used in 400/690Vac power system but with higher withstand capacity for harmonic oscillation which means can withstand the peak amplitude up to 1800V(kHz), this module based on MOV technology to realize protcetion for harmonic interference which mainly appeared in wind turbines. This surge protectors are designed to be used in a multipolar configuration to protect 3-phase AC networks.
Select another reference:
Network
400/690 V
Nominal line voltage
Un
1000 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
1100 Vac
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
1450 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
1900 Vac disconnection
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
15 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
30 kA
Connection mode(s)
L/N or N/PE
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
5.1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
25 000 A
Technology
MOV
SPD configuration
2-poles
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² / by bus
Format
Plug-in modular box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
2 mechanical indicators
Spare module(s)
DSM40-1000/WD
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Dimensions
See diagram
Weight
0.234 kg
Standards compliance
EN 61643-11 / IEC 61643-11
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
Fuses type gG - 50 A