DACN30VGS-30-1260
Part Number: 29423032
DACN30VGS-30-1260
  • Type 2 + 3 AC surge protector
  • VG Technology
  • In: 15 kA
  • No leakage current
  • Monobloc module for each phase
  • Remote signaling
  • Optimized to TOV
  • EN 61643-11, IEC 61643-11 and UL1449 ed.5 compliance
The monobloc surge protectors Type 2+3 DACN30VG, are designed to protect AC powerline with Un=1140Vac, for wind turbines application, etc. Equipped with the exclusive CITEL’s VG technology, the range achieves an improved protection level and a total absence of leakage current, guaranteeing a maximum protection efficiency, with high capacity to withstand harmonic interference to ensure maximum lifetime. The surge protectors DACN30VG, are available in multipolar version to protect single or 3-phase networks.
SPD type
IEC
2+3
Nominal line voltage
Un
1140 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
1260 Vac
Max. load current @25°C
IL
100 A
UT
1650 Vac withstand
UT
2200 Vac disconnection
15 x 8/20 µs impulses
In
15 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
30 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Uoc
6 kV
Protection level
@ In (8/20µs)
Up
4.0 kV
Protection level
@ In (8/20µs) and @ 6 kV (1,2/50 µs)
Up
5.0 kV
Residual voltage at 5 kA
@ 5 kA (8/20µs)
Up-5kA
3.2 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
25 000 A
Technology
VG Technology (MOV+GSG)
SPD configuration
3-phase
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² (35mm² rigid)
Format
Monobloc modular box
Plugable
No
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Disconnection indicator
1 mechanical indicator - Red/Green
Wiring for remote signaling
1.5 mm² max.
Max. Voltage/Current for remote signaling
250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
Dimensions
See diagram - 6TE (EN43880)
Weight
0.749 kg
Back-up protection device
Fuses type gG - 50 A