B480-48D3
Part Number: 72794
B480-48D3
Availability:
Available within 3 weeks
  • 4-pair surge protection unit
  • 48 V
  • Removable protection circuit
  • Wall mounting and screw connection
  • UL497 A&B
Select another reference:
Network
ISDN, POTS. 48Vdc Line
Nominal line voltage
Un
48 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
53 Vdc
Max. frequency
f max.
20 MHz
Insertion loss
< 1 dB
Nominal Discharge Current
C2 (1.2/50us / 8/20µs), 10 applications, X-X (Line/Line)
In
5 kA
Line inductance (± 10 %)
non
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
70 V
Impulse current
2 x 10/350µs Test - D1 Category
Iimp
2.5 kA
Max. Load current
IL
300 mA
Type of diagram
B
Line resistance
< 4.7 Ohm
Technology
GDT + R + Diode
SPD configuration
4 pairs
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.4-1.5mm²
Format
Wall mounting box
Mounting
Wall mounting by screws (not supplied)
Tu
-40/+85°C