DLAH-48D3
Part Number: 641004
DLAH-48D3
  • Pluggable surge protection for «DIN» mounting
  • Coordination inductor
  • Up to 2.4 A line current
  • Remote supply version
  • All types of Telephone and Data lines
  • Shield wire protection
  • IEC 61643-21 compliance
DLAH surge protectors are designed to protect, against surge voltages due to lightning, terminals equipment connected to industrial buses, telecom lines or datalines. These surge protectors must be installed on symmetrical DIN rail and are available for most of the transmission lines: line voltage from 6 to 170V, bitrate up to 10 Mbit/s. These products are 1-pair surge protectors with removable module for easy maintenance.
Select another reference:
Network
ISDN, 48 V line
Nominal line voltage
Un
48 V
Max. DC operating voltage
Uc
53 Vdc
Cut-off frequency
-3dB, 100 ohm system
f max.
> 1.8 MHz
Cut-off frequency
-1dB, 100 ohm system
f max.
> 1 MHz
Max. load current @25°C
IL
2.4 A
20 kA
Nominal Discharge Current, X-C (Line/Earth)
8/20µs Test x 10 - C2 Category
In L/PE
5 kA
Line inductance (± 10 %)
10 µH
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-Y (Line/Line)
Up
70 V
Protection Level
C3 (10/1000μs), 300 applications@10 A, Y-C (Line/Earth)
Up
70 V
5 kA
Line/Line Nominal discharge current
C2 Category
In L/L
SPD configuration
1-pair+shielded
Connection to Network
By screw terminal: cross section 0.4-1.5mm²
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C