DACN10-21YG-275
Part Number: 70114021
DACN10-21YG-275
Availability:
Available within 3 weeks
  • Cost effective single-phase surge protector
  • Type 2 or 3 monobloc compact
  • In/Imax: 5 kA/10 kA
  • Max. load current: 25A
  • 2-port configuration (series mounting)
  • Remote signaling (option)
  • IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5 compliance
Select another reference:
SPD type
IEC
2+3
Network
230 V single-phase
AC system
TN
Max. AC operating voltage
Uc
275 Vac
Max. load current @25°C
IL
25 A
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
335 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
440 Vac disconnection
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
5 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
10 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Uoc
10 kV
Protection level L/N
@ In (8/20µs)
Up L/N
1.3 kV
Protection level N/PE
@ In (8/20µs)
Up N/PE
1.6 kV
Protection level L/PE
Up L/PE
1.6 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
10 000 A
SPD configuration
Single phase
Connection to Network
By screw terminals: 1.5-10mm²
Plugable
No
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Outdoor application
No
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
Green LED OFF
Remote signaling of disconnection
option DACN10S-21YG-275
Dimensions
See diagram - 1TE (EN43880)
Weight
0.086 kg
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
Fuses type gG - 25A