DAC50VGS-20-320
Part Number: 821130322
DAC50VGS-20-320
  • Type 2 + 3 AC surge protector
  • VG Technology
  • In : 20 kA
  • No leakage current
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling
  • Optimized to TOV
  • EN 61643-11, IEC 61643-11 and UL1449 ed.5 compliance
SPD type
IEC
2+3
Network
230 V single-phase
AC system
TN
Max. AC operating voltage
Uc
320 Vac
UT
335 Vac withstand
UT
440 Vac withstand
50 kA
Total Maximum discharge current
max. total withstand @ 8/20 µs
Imax Total
100 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Uoc
6 kV
Connection mode(s)
L/PE and N/PE
Protection level N/PE
@ In (8/20µs)
Up N/PE
1.5 kV
Up L/PE
1.5 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
Technology
VG Technology (MOV+GSG)
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² (35mm² rigid)
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Disconnection indicator
1 mechanical indicator by pole - Red/Green
Spare module(s)
MDAC50VG-320
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Wiring for remote signaling
1.5 mm² max.
Max. Voltage/Current for remote signaling
250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
Dimensions
See diagram - 2TE (EN43880)
Weight
0.284 kg
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
KEMA
Back-up protection device
50 A min. - 160 A max. - Fuses Type gG