DDC50S-21Y-500
Part Number: 828511263
DDC50S-21Y-500
  • prIEC 61643-41 compliance
The DDC50S-21Y range is type 2 pluggable surge protectors designed for protection to Energy System Storage (ESS). Its technology based on high energy varistor equipped with thermal disconnection mechanism offers protection efficiency and and a maximal reliability. These DC power surge protectors are available with a Max. DC operating voltage from 500 to 1500 Vdc. To ensure maximum protection of the ESS installation, CITEL has developed a kit (article code: 1156339601) of products consisting of a DDC50S-21Y surge protector and a specific fuse (100,000 A tested and approved) compatible with: short-circuits of storage systems and CITEL surge protectors.
Un-dc
450 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
500 Vdc
Ipe
< 0.2 mA
Up
2.1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
100 000 A
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25 mm² (35 mm² rigid)
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Spare module(s)
MDDC50-500
Wiring for remote signaling
1.5 mm² max.
Max. Voltage/Current for remote signaling
250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
Back-up protection device
50 A min. (Isccr 100 kA) - 125 A max. (Isccr 50 kA) - gBat Fuses