DDC50S-21Y-1200
Part Number: 828511563
DDC50S-21Y-1200
  • DC power Type 2 SPD
  • For Energy Storage/EV Charging
  • In/Imax: 20/50 kA
  • Pluggable modules
  • Remote signaling
  • prIEC 61643-41 compliance
The DDC50S-21Y range is type 2 pluggable surge protectors designed for protection to Energy System Storage (ESS). Its technology based on high energy varistor equipped with thermal disconnection mechanism offers protection efficiency and and a maximal reliability. These DC power surge protectors are available with a Max. DC operating voltage from 500 to 1500 Vdc. To ensure maximum protection of the ESS installation, CITEL has developed a kit (article code: 1156339601) of products consisting of a DDC50S-21Y surge protector and a specific fuse (100,000 A tested and approved) compatible with: short-circuits of storage systems and CITEL surge protectors.
SPD type
IEC
2
Nominal DC voltage
Un-dc
1000 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
1200 Vdc
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
< 0.2 mA
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
Imax
50 kA
Impulse current by pole
max. withstand 10/350µs by pole
Iimp
4 kA
Protection level +/-
@ In (8/20µs)
Up
3.6 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
100 000 A
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25 mm² (35 mm² rigid)
Plugable
Yes
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Failsafe mode
Disconnection from DC network
Disconnection indicator
1 mechanical indicator by pole - Red/Green
Spare module(s)
MDDC50-1200
Remote signaling of disconnection
output on changeover contact
Wiring for remote signaling
1.5 mm² max.
Max. Voltage/Current for remote signaling
250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
Dimensions
See diagram - 3 TE (EN43880)
Weight
0.333 kg
APPLICATION
ENERGY STORGAGE SYSTEMS (ESS) /EV CHARGING
Standards compliance
prIEC 61443-41 - IEC61643-11
Environmental standards
EU RoHS
Thermal disconnector
Internal
Back-up protection device
50 A min. (Isccr 100 kA) - 125 A max. (Isccr 50 kA) - gBat Fuses