DAC40CS-30-275
Part Number: 821510223
DAC40CS-30-275
Availability:
Available within 3 weeks
  • Compact, multipole type 2
  • Conductivity per pole: In= 20 kA; Imax= 40 kA
  • Protection modes - common and/or differential
  • Safe disconnect device
  • Transverse / longitudinal voltage protection
  • Energetically coordinated
  • Pluggable protection module
  • Remote signalling
  • Conforms to IEC 61643-11 / EN 61643-11 and UL1449 ed.5
The DAC40CS series are compact type 2 surge protection devices designed to protect single or multi-phase systems. They are equipped with a pluggable protection module and are designed for DIN rail mounting. The DAC40CS series are available for supply voltages of 120V, 230V or 400V and all common mains types (TN, TNC, TNS, TT). The protection circuit consists of high performance varistors with a thermal break and error signaling. A potential-free contact serves for the connection of a remote signaling.
SPD type
IEC
2
Network
230/400 V
AC system
TN
Max. AC operating voltage
Uc
275 Vac
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
335 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
440 Vac disconnection
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
< 1 mA
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
Imax
40 kA
Total Maximum discharge current
max. total withstand @ 8/20 µs
Imax Total
160 kA
Protection mode(s)
L/PE and N/PE
Protection level N/PE
@ In (8/20µs)
Up N/PE
1.25 kV
Protection level L/PE
@ In (8/20µs)
Up L/PE
1.25 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
10 000 A
Network type
AC
Technology
MOV
SPD configuration
3-phase
Connection to Network
By screw terminals: L/N = 1.5-10mm² (16mm² rigid) or PE = 2.5-25mm² (35mm² rigid)
Compact
Yes
Format
Plug-in modular box
Plugable
Yes
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
2 mechanical indicators - Red/Green
Spare module(s)
MDAC40C-30-275
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Wiring for remote signaling
1.5 mm² max.
Max. Voltage/Current for remote signaling
250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
Dimensions
See diagram - 2TE (EN43880)
Weight
0.221 kg
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
50 A min. - 125 A max. - Fuses Type gG