DS72RS-48DC
Part Number: 492121
DS72RS-48DC
  • 2-poles surge protector 48 Vdc
  • Type 1 et Type 2
  • In 30 kA / Imax 70 kA
  • Remote signaling
  • Iimp 7 kA
  • Pluggable Module
  • IEC 61643-11 and EN61643-11 compliance
  • UL1449 ed.5
Select another reference:
SPD type
IEC
1+2
Network
48 Vdc
Nominal line voltage
Un
48 Vdc
Nominal DC voltage
Un-dc
48 Vdc
Max. DC operating voltage
Uc
65 Vdc
Operating current
Continious current at Uc
Ic
< 0.1 mA
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
30 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
70 kA
Total Maximum discharge current
max. total withstand @ 8/20 µs
Imax Total
140 kA
Impulse current by pole
max. withstand 10/350µs by pole
Iimp
7 kA
Total lightning current
max. total withstand @ 10/350µs
Itotal
14 kA
Connection mode(s)
+/PE and -/PE
Protection mode(s)
Differential/Common mode
Protection level +/PE (-/PE)
@ In (8/20µs)
Up
300 V
Technology
MOV
SPD configuration
2-poles
Connection to Network
By screw terminals: 4-25mm²
Format
Plug-in modular box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Outdoor application
No
Failsafe mode
Disconnection from DC network
Disconnection indicator
1 mechanical indicator by pole
Spare module(s)
DSM70R-48DC
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Dimensions
See diagram
Standards compliance
IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.5
Certification
cRUus
Environmental standards
EU RoHS
Thermal disconnector
Internal
Back-up protection device
100 A min. - 125 A max. - Fuses type gG